SVK-facebook-19062019 : Photos from Juraj Koreň-Ďurifuk X-Alps 2019 team SVK's post

Hiking at 982m – 823.46 km to finish – 18th place

From Chiemsee to Kronplatz and back to Zillertal. What a day it was yesterday, tough flying, landing on the main ridge and late evening final glide into the Zillertal walley 30mins before 21:00. We are lucky to be back in top 20, looking forward next days.

 

Taktika sa nám včera opäť podarila. Ráno bez náhlenia na kopec a štart do prvej termiky. Cieľ bolo preskočiť hlavný hrebeň pri Grossvenedigeri a dostať sa na Kronplatz vzduchom, čo vzhľadom na očakávané búrky nebolo isté. Nakoniec sa to podarilo tam a s medzipristátím v 2700m aj naspäť. Jedno auto v Mayerhofene a druhé s Marošom a Kubom lietalo medzi Talianskom a Rakúskom, si chlapci nakrútili cez 400km. Dostali sme sa do top 20 a rozostupy medzi prvými 5-15 pretekármi sú do 30km. Dnes dážď tak uvidíme čo bude.

#redbullxalps2019 #skoda #CATslovensko #MontaneTeamCeskoSlovensko #GarminSk #julbo #microstep #vamdavakridla

Follow us

Newsletter Sign up

Never miss the latest news!

Sign up to our Red Bull X-Alps newsletter and stay updated daily on news, invitations and offers about sports, events and products from Red Bull and its affiliated companies. Don’t worry, if you change your mind, you can unsubscribe at any time, free of charge.

Newsletter signup plugin

newsletter paraglider